Öteki Dünya – Savinien Cyrano de Bergerac PDF e-Kitap indir

Kasım 2, 2017
WEB TASARIM
WEB TASARIM

“Ne!” dedi hayretler içinde kalan bu adam. “Siz mezarı bir takdis belirtisi olarak mı kabulleniyorsunuz? Sizin inancınıza göre içinden çıkan kurcların üstünde yürüyen ve onun yanaklarını yiyecek böceklerin merhametine terk edilen bir cesetten ve çürümüş bir insan vücudundan daha dehşet verici herhangi bir şey düşünebiliyor musunuz? Yarabbi! Ölmüş bile olsa, sıkıca bağ­ lanmış ve ağzı tıkanmış bir yüz benim nefesimi keser! Öteki Dünya – Savinien Cyrano de Bergerac PDF e-Kitap indir !

Ay Devletleri Ve İmparatorlukları

Taşındı­ğını gördüğünüz bu sefil, bir çukura atılma aşağılanması dışında, yüz elli arkadaşının da cenaze alayına katılmasına mahkum edildi, onlara da kıskanç ve nankör bir adamı sevmiş olmalarından ötürü ceza olarak cenaze töreninde yüzlerine üzgün bir ifade vermeleri emredildi, aslında yargıçlar adamın suçlarının bir kısmının onun kıt aklından kaynaklandığına inanıp üzülmeselerdi, arkadaşlarına ağlama cezası da vereceklerdi. Suçlular dışında, herkes yakılır: Aslında bu çok uygun ve çok mantıklı bir alış­ kanlıktır; zira inandığımıza göre ateş, saf olanı saf olmayandan ayırdığından ve sıcaklığının çekim gücüyle ruhu meydana getiren bu doğal sıcaklığı birleştirdiğinden, ruha durmaksızın yükselme gücü verir. Bu yükseliş herhangi bir yıldıza, her halktan daha az maddesel, daha zihinsel olan bazı halkların dünyaları­ na kadar sürer; zira onların mizaçları yaşadıkları kürenin saflığı­ na denk gelmeli ve katılabilmelidir.

Bu kök ateş o dünyanın elemenclerinin saflığı sayesinde daha da düzeltildiği için, bu ateş­li, coşkulu ruh o ülkenin kent soylularından birini meydana getirmeye yönelir. “Bu aslında en güzel defnetme tarzımız değil. Filozofları­mızdan biri, artık hafızasının zayıfladığı ve yılların soğuğunun ruhunun harekeclerini uyuşturduğunu hissettiği yaşa geldiği zaman dosclarını şatafatlı bir ziyafet vererek bir araya coplar. Sonra, kendisine doğadan ayrılma kararını aldırtan sebepleri açıklar. Yapmış olduğu güzelliklere daha fazla şeyler ekleme ihtimali bulunmadığından, ona ya lütufta bulunulur, yani ölmesi önerilir yahuc çok sert bir yaşama emri verilir. Yani, oy çokluğu ile son nefesi kendi ellerine bırakılırsa, en çok sevdiklerini törenin yer ve gününden haberdar eder. Onlar da müshil alır ve yirmi dört saat hiçbir şey yemezler.

PDF İNDİR

 

Bir yorum

  • Arif Kasım 7, 2017, 2:39 pm

    Öteki Dünya kitabının PDF’sini indirdim 10 numara 5 yıldız bir kitap okumanızı tavsiye ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir