Kredi notu nedir ?

Aralık 3, 2017
WEB TASARIM
WEB TASARIM

Kredi notu nedir?

Finansal geçmişiniz ile ilgili verileri toplandığı bir kuruluş vardır. Ülkemizde ki ismi KKB olarak bilinir. Bu kuruluşun amacı finansal işlemlerinizi kaydetmek ve size puan vermektir. Bu kuruluş tarafından size verilen puan, kredi çekmek istediğiniz taktirde “kredi notu” olmaktadır. Finansal geçmişi veya geliri güzel olan insanlara güvenilir gözü ile bakılır. Bu yüzden kredi çıkma işlemi kolaylaşır ve yüksek kredi çekme olanakları artar. Kredi Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir ?

Risk durumu nedir?

Risk durumu finansal anlamda yaşanmış olumsuz gelmiştir. KKB size bir risk durumu puan vermektedir. Bu puan üzerine bankalar sizi incelemek ve incelemek arasında bir karar alır. Eğer riskli bir müşteriyseniz, sizi inceleyerek zaman kaybetmek istemeyecektir başvurduğunuz banka. Çünkü sizin incelenmeniz, değerlendirilmeniz bir personel tarafından yapılmaktadır. Bankalar da haliyle bir personeli kazanç durumu daha yüksek insanlara çalıştırmak ister. Bu nedenle risk durumu biraz yüksek olan insanların başvurusu, çoğu zaman kontrol edilmeden iptal edilir.

Kredi notum yüksek olmadan, kredi çekme şansım var mı?

Kredi notunuz pek iç açıcı olmasa da kredi çekme şansınız var. Çünkü bankalar kredi verirken bir değil bir çok açıdan analiz ederler. Sizin gelirsiniz, ailede geliriniz hanede çalışan sayısı gibi bir çok inceleme sonucu kredi almanız mümkün. Krediye en uygun kişiler maaşı yüksek ve resmi kurumda çakışan kişiler. Eğer güzel bir geliriniz varsa, bankalar size fark edip kredi vermek için rahatsız ediyor sık sık. Fakat güzel geliri olan bir insan bunu ne kadar önemser? Bu durumda düşündürmüyor değil hani.

Findeks nedir? Bütün veriler Findeks de mevcut mu?

Makalenin başında bahsi geçen KKB şirketi, Türkiye’de Findeks’i kurdu. Findeks de oldukça fazla sayıda ve kapsamlı veriler mevcut diyebiliriz. Bu verilere nasıl ulaşıyorlar peki? Findeks’e kayıtlı olan bankalar sayesinde. Findeks sadece kurulurken bile 9 banka ile yola başlamıştır. Verilerin şuan ne kadar kapsamlı olduğunu siz düşünün.

Her Bankanın İnceleme Stratejisi aynımı?

Her Bankanın kendi tarzında bir inceleme şekli mevcuttur. Bu nedenle şu banka daha kolay kredi veriyor gibi duyumlar yayılmaktadır. Bu duyumlar bir bakıma doğru olsa da, bir bakıma yanlıştır. Mesela diyelim ki sizin A bankasında hesabınız var. Hesabınıza her ay düzeldi para transferleri oluyor. Bu durumda banka sizle daha önce çalıştığı için size daha kolay kredi verebiliyor. Bu yüzden bankaların inceleme stratejilerini incelemelisiniz. Daha önce sizin kriterlerinize uygun insanların nasıl kredi aldığını araştırarak da ılımlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bankalar Bazen Cesaret Edebilir

Risk puanınız yüzünden sizin başvurunuzu inceleme almayan ve direk olumsuz veren bankalar, başvuruların az olduğu ve personellerin boş olduğu dönemlere denk gelmeniz durumunda, dosyanızı incelemeye alabilir. İşte bu yüzden ne olursa olsun, krediye ihtiyacınız varsa en azından bir kere şansınızı denemeniz de fayda vardır. Şansınız varsa öyle bir döneme denk gelebilirsiniz.

Bir yorum

  • cengturkey2 Aralık 10, 2017, 11:04 pm

    teşekkürler kredi notu kredi cekerken hep sorun cıkartıyordu anlamış oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir