Amerika – Franz Kafka – PDF İndir

Nisan 23, 2018
WEB TASARIM
WEB TASARIM

Amerika, yapıtlarında 20. yüzyıl insanını korkularını, yalnızlığını, kaygı ve saplantılarını, kendi kendine yabancılaşmasını dile getiren Franz Kafka’nın ilk romanı. Kafka’nın 1912’de yazmaya başladığı ve Kayıp adını verdiği bu yapıt, yazarın ölümünden sonra arkadaşı Max Brod tarafından Amerika adıyla ilk kez 1927’de yayınlandı. Amerika – Franz Kafka – PDF İndir

Bütün Çağdaş Edebiyatı Etkiledi ..!

Ailesinden 16 yaşında ayrılarak Amerika’ya, zengin amcasının yanına giden Praglı delikanlının yaşantısını kendi ağzından anlatan bu romanı, iyimser tutumuyla, Kafka’nın öbür iki romanı Dava ve Şato’dan belirgin ölçüde ayrılır. Amerika’daki labirent görünümle merdiven ve koridorlar, yazarın sonraki romanlarının temel atmosferinin ipuçları sayılır. Yapıtlarıyla bütün bir çağdaş edebiyatı etkileyen Kafka’nın bu romanını Ayça Sabuncuoğlu’nun yeni çevirisiyle sunuyoruz.

Eleştiri

Karl Rossmann, kendini 16 yaşının heyecanıyla, sürgünde, hizmetçi bir kızı hamile bıraktığı için ailesi tarafından suçlanıp Yeni Dünya’ya giden bir gemiye bindirilmiş olarak bulur. Yabancı bir ülkede yalnız ve savunmasız olmasına rağmen gençliğin verdiği iyimserlik ve hiçbir şeyin engelleyemediği esprili bakış açısı ondan yana tavır sergilemiştir. Karl talihinin peşine düşer ve bir otelde asansörcü olarak işe girer. Oradan kovulur ve peşpeşe tuhaf karakterlerle tanışarak yeni ufuklara sürüklenir. Son bölümde gizemli bir gezici tiyatroya katılır. .

PDF İndir

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir